Az év legfontosabb napirendi pontja következik - fogalmazott dr. Fülöp György polgármester a képviselő-testület február 14-ei ülésén, amikor az önkormányzat 2022. évi költségvetését tárgyalta a grémium.
Tiszaújváros 12,6 milliárd forintos költségvetése átlagosan 17%os bérfejlesztést tesz lehetővé az önkormányzati intézményeknél, gazdasági társaságoknál, és lehetőséget ad Tiszaújváros fejlesztésére is. Törvénymódosítás következtében emelkedett a polgármester illetménye, és nő az alpolgármesterek és a képviselők tiszteletdíja is. Az év legfontosabb napirendi pontja következik - fogalmazott dr. Fülöp György polgármester a képviselő-testület február 14-ei ülésén, amikor az önkormányzat 2022. évi költségvetését tárgyalta a grémium.
A 12,6 milliárd forintos főösszegű büdzsé átlagosan 17%-os bérfejlesztést tesz lehetővé az önkormányzati intézményeknél, gazdasági társaságoknál, és lehetőséget ad Tiszaújváros fejlesztésére is. Törvénymódosítás következtében emelkedett a polgármester illetménye, az alpolgármesterek tiszteletdíja, és hat év után - a polgármesteri javadalmazással arányosan - nő a képviselők tiszteletdíja is. Annak ellenére, hogy a szolidaritási hozzájárulás miatt (1,9 milliárd forint) Tiszaújváros lényegében nettó befizetője a központi költségvetésnek, a 2022. évi költségvetés stabil alapokon nyugszik, mely az önkormányzat előző évi megfontolt, következetes gazdálkodásának, a bázisévi adóbevételek tervezettnél magasabb teljesülésének és az idei év várható adóbevételeinek eredménye. Ez lehetőséget teremt az önkormányzati szféra dolgozóinak bérfejlesztésére, a helyi civil szervezetek erőteljesebb támogatására, és több, már előkészített beruházás, felújítás megvalósítására - áll a polgármester által benyújtott költségvetés bevezetőjében.
Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a körülményt, hogy az önkormányzat jelentős mértékben ki van téve a változó, olykor ad hoc jelleggel megalkotott jogszabályoknak, a világgazdaságban zajló folyamatoknak. A kibontakozóban lévő energiaválság, a harmadik éve tartó koronavírus-járvány miatt a gazdaság és a költségvetés is sérülékeny, amit jelentős tartalék képzésével tudunk kivédeni - fogalmazott dr. Fülöp György. A koronavírus-járvány és a leküzdése érdekében bevezetett korlátozó intézkedések sokszor hónapokra átírták a gazdálkodó szervezetek, a város társadalmának, és a családoknak az életét is. Mindannyiunk vágya, hogy 2022 a kilábalás éve legyen, ezért a város költségvetése a kilábalás, a biztonság és az önkormányzati szférában dolgozók iránti felelősségvállalás költségvetése.
A jelenlegi számok az mutatják, hogy bevételeink az elmúlt évnél jobban alakulhatnak, azonban a központi elvonások, az inflációs előrejelzések, a gazdasági helyzet változékonysága még inkább arra kényszerítenek minket, hogy a költségvetés végrehajtása során megfontoltan haladjunk előre, és próbáljunk meg tervezni az előttünk álló évekre is. Önkormányzatunk 2022. évre elkészített költségvetése amellett, hogy megbecsüli és értékeli a városért dolgozók munkáját, lehetőséget ad településünk folyamatos fejlesztésére. A közterületek karbantartásán túl fontos és elengedhetetlen beruházások is megvalósulhatnak, így többek között a csapadékvíz-elvezető rendszer fejlesztése, melyet elsősorban pályázati források bevonásával, vagy ha szükséges és indokolt, akkor akár saját erőből is megoldunk. Tovább folytatjuk a Keleti-lakóövezetben az építési telkek értékesítését, elősegítve ezzel több fiatal gyermekes család letelepedését, hiszen ez is városunk jövőjének egyik záloga - hangsúlyozta a polgármester az előterjesztésben.
A költségvetési bevételek tervezett előirányzata csaknem 10,2 milliárd Ft, melyet az előző évi maradvány 1,2 milliárd Ft-tal, az állampapírok visszaváltása 1,2 milliárd Fttal egészít ki. Így a bevételek főösszege közel 12,6 milliárd Ft. (A pénzügyi rendeletnél a Fidesz - Városért Egyesület frakciója tartózkodott, az ehhez kapcsolódó, az alpontokkal együtt mintegy száz pontos határozati javaslatot viszont megszavazta.) A költségvetési kiadások tervezett előirányzata 12,2 milliárd Ft - ebből a működési költségvetés kiadásainak előirányzata több mint 10,8 milliárd Ft, a felhalmozási költségvetés kiadásainak előirányzata közel 1,4 milliárd Ft, értékpapírok vásárlása 300 millió Ft, az államháztartáson belüli megelőlegezések törlesztése 46 millió Ft, így a kiadások főösszege közel 12,6 milliárd Ft. A képviselő-testület az elmúlt évek során - a különféle bérfejlesztési intézkedések révén - folyamatosan prioritásként kezelte a Polgármesteri Hivatal, az intézmények, illetve a gazdasági társaságok munkavállalóinak jövedelmi helyzetét.
A 2021. évi költségvetés egyik legfontosabb alappilléreként az önkormányzati szférában dolgozó munkaerő és munkahelyek megtartása fogalmazódott meg. Az év elején fennálló pandémiás helyzet övezte bizonytalansági tényezőket, az akkori jogszabályi és gazdasági környezetet, prognózisokat figyelembe véve az addig elért bérszínvonal és juttatások megőrzését lehetett reális célként kitűzni.