Nekem az a legjobb reklám, ha a megrendelők ajánlanak egymásnak - írta a tiszaujvaros.hu.
Tokaji György a mások által hátrahagyott hibákat is kijavítja. Nincsenek könnyű helyzetben azok, akik mostanában fognak bele lakás-, és házfelújításba, vagy építkezésbe. Az egyre emelkedő alapanyagárak mellett egyre erősebben mutatkozik a szakemberhiány is. Forgács Margit is lakásfelújítás előtt áll. Festetni szeretne, a padlóburkolatot kicserélni, és mint mondja, a fürdőszobára is ráférne egy alapos tatarozás. - Próbálok tájékozódni, hogy melyik szakember mennyiért vállalná el a munkákat - mutat körbe Margit a lakásban. - Az interneten keresgéltem és már kértem is néhány árajánlatot, de még nem döntöttem el, hogy kikre bízom a felújítást. Nagyon nehéz, mert már több helyről is hallottam, hogy voltak, akiket átvertek a kivitelezők. Persze az aggodalom kétoldalú. A szakemberben is ott van a kérdőjel, hogy vajon rendesen ki tudom-e fizetni az elvégzett munkát, meg bennem is van némi bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a megfelelő szakembert választom-e, aki megtudja csinálni az elvállalt munkát.
Tokaji György évek óta szobafestőként dolgozik. Jó szakember lévén tele van munkával, ezért hónapokat kell várni rá. Azt mondja, szerinte, aki már másnap el tudja vállalni a felújítási munkát, az nem biztos, hogy jó választás. - Nagyon fontos, hogy minőségi munkát adjak ki a kezeim közül - mondja György, aki egy tiszaújvárosi lakás felújításán dolgozik napok óta. - Nekem az a legjobb reklám, ha a megrendelők ajánlanak egymásnak. Amikor elkezdtem dolgozni, akkor pár alkalommal adtam fel hirdetést, de mára már nincs erre szükség. Annyi munkám van, hogy az új megrendelőnek két-három hónapot kell várnia, mire eljutok hozzá. Nem szoktam ígérgetni, mert annak nem látom értelmét. A rendes, tiszta munkát szeretem. Sajnos egyre több helyen találkozok olyan munkával, amit elnagyoltak, elkapkodtak. A szobafestésnél az a gyakori probléma, hogy nem vakarják le a falat teljesen, nem alapozzák, a ráfestett festék pedig felhólyagosodik. Bár a szakmámat tekintve szobafestő vagyok, mégis sok helyen kérik, hogy javítsam ki a mások által ott hagyott hibákat. Nekem van iskolai végzettségem, ami azt jelenti, hogy annak idején rendes szakmunkásképző iskolába jártam, ahol volt elméleti és gyakorlati oktatás is. Ma már sajnos néhány hónapos képzéseken is lehet szakmát tanulni, de ezek nem adnak megfelelő tudást. Nincsenek meg az alapok. Ebből következik, hogy egyre több az olyan „szakember”, aki igazából nem is az, sok hibával dolgozik, hiszen hiányzik a szakértelem. Nehéz dolga van a megrendelőnek, és nehéz dolga van a szakembereknek is.
A témában Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke válaszolt a kérdéseinkre. - A lakásépítések és a lakásfelújítások területén hullámzásokat tapasztalunk, hol a dombtetőn vagyunk, hol pedig a völgyben - tudtuk meg Koji Lászlótól. - A Központi Statisztikai Hivatal két hete tette közzé a múlt évi, azaz a 2021-es számokat, amik az új lakásépítésekre vonatkoznak. Tavaly csupán 18 000-en, 2020-ban 26 000-en vágtak bele építkezésbe. Idén ez a szám nagy valószínűséggel megközelíti a 35 000-et, amiből 22 000 ebben az évben biztos, hogy el is készül, emellett 250 000 lakás van felújítás alatt. Ezek az óriási számok teljesen egyértelműen igazolják a kormányzati támogatások igénybevételét. Ma már elmondható, hogy minden negyedik újépítésű lakás mögött van valamilyen vissza nem térítendő támogatás, és minden ötödik lakásfelújításnál felhasználnak valamilyen állami támogatást. - Elképzelhető, hogy a közeljövőben normalizálódik a helyzet és visszatér a régi kerékvágásba az építőipar? Arra gondolok, hogy lesz elég szakember, és nem kell hónapokat várni a mesterekre. - Átmeneti enyhe javulást érzékelhetünk majd.
Ennek oka az, hogy várhatóan 2022-ben az állami és önkormányzati megrendelések csökkenni fognak a múlt évhez képest, így a lakosság, illetve a magánmegrendelők részére több kapacitás állhat rendelkezésre. - Mi ennek az oka? - Minden választási ciklus egy-egy beruházási ciklust is szokott jelenteni, ez nem egy magyar sajátosság. A választások után elmegy egy félév a kormányalakítással, lelassulnak a közösségi megrendelések előkészítési munkái, és ilyenkor, a választás évében kevesebb megrendelés szokott lenni. Különösen igaz ez az infrastrukturális létesítményeknél, tehát utat, vasutat, csatornaépítést leginkább az állami- és önkormányzati oldal szokott megrendelni, úgyhogy ebben az évben ezen a területen dolgozó cégeknek vélhetően kevesebb munkájuk lesz, mint a múlt években volt. De ez csak átmeneti. - Hogy állunk most a szakemberekkel?
- Jó szakmunkásból és mérnökből nincs elegendő, sem a lakásépítés sem a lakásfelújítás területén. Ha az országos helyzetet nézem, leginkább Budapesten és az agglomerációs övezetében, Győr térségében és a Balaton-felvidék környékén várnak a legtöbbet jó szakmunkásra a lakossági megrendelők, és nem is számítunk arra, hogy a helyzet kedvező irányba változik majd.