Kétéves volt a kisfiam, amikor beírattam a bölcsődébe - írta a tiszaujvaros.hu.
A Nebuló maximális kihasználtsággal működik. Kétéves volt a kisfiam, amikor beírattam a bölcsődébe. Kettőnk közül én voltam az, aki nehezebben viselte az elválást. Ő könnyen beleszokott az új közegbe, hamar megszerette a bölcsit. Részemről persze alapos utánajárás előzte meg az intézmény kiválasztását, hiszen mi, tiszaújvárosi szülők, többféle ellátás közül is válogathatunk. Az önkormányzati fenntartású „Napsugár” Bölcsődében gyakorlatilag nincs várakozási idő, folyamatosan tudnak új gyermeket fogadni. Az intézmény 108 engedélyezett férőhellyel rendelkezik, jelenleg 61 gyermek jár ide. Az elmúlt időszakban volt olyan év, amikor kimagasló volt a bölcsődei kihasználtság, ez most valamennyire visszaesett. Itt a bölcsődei gondozás díja 100 forint/ellátási nap, az étkezés pedig naponta 325 forintba kerül. Terjék Magdolna, a bölcsőde szakmai vezetője nyilatkozott lapunknak.
- Négy pavilonrendszerünk van, nyolc csoporttal működik az intézményünk, 19 kisgyermeknevelő és 4 dajka viszi a mindennapos tevékenységeket, hogy a gyerekek ellátása folyamatos legyen. A bölcsődei felvétel a tiszaújvárosi önkormányzati rendelet értelmében állandó tiszaújvárosi lakcímmel rendelkezők számára elérhető. Munkáltatói igazolás is szükséges hozzá, de vannak kivételes esetek, amikor például a védőnői szolgálat tesz javaslatot a gyermek elhelyezésére, vagy nevelésbe vett gyermeket szeretnének elhelyezni az intézményben. - Hogyan zajlik a beszoktatás?
- A beszoktatásunk folyamatos, a felvételeknél mindig megállapodunk a szülőkkel, hogy milyen időpontban szeretnének kezdeni, és az intézmény hogyan tudja biztosítani a kezdő időpontot. Az első nap kilenc órára érkeznek a szülők a gyermekekkel. Jelenleg a járványügyi helyzet miatt csak egy szülő és a gyermek tartózkodhat a beszoktatás ideje alatt a csoportszobában a nevelőkkel. Két hét a beszoktatás időtartama, de mindig a gyerektől függ, hogy ez hogyan halad. Gyerekcentrikusak vagyunk, elsősorban az ő igényeit nézzük, hogyan tud alkalmazkodni az új környezethez, a nevelőkhöz, a szülőtől való elváláshoz, és miden egyéb új élethelyzethez. - Van olyan időszak, amikor valamilyen oknál fogva bezár a bölcsőde?
- Az intézményünk egész évben folyamatosan nyitva van. A nyári időszakban négy hét áll rendelkezésünkre, hogy egy összevont gyermekcsoporttal a nevelők számára is tudjuk biztosítani a szabadság kiadását, továbbá az intézményben lévő karbantartási munkálatokat is biztonságosan el tudjuk végezni. Városunkban több családi bölcsőde is működik. Ezek az intézmények Magyarország egész területéről fogadhatnak gyermekeket, tiszaújvárosi lakcím tehát nem szükséges a jelentkezéshez. A Csemeteházban öt kisgyermeknevelő dolgozik. Az intézménynek két csoportja van, egy csoportba hét gyerek jár. Itt a gyermekfelügyeleten kívül a bölcsődei ellátásba beépített egyéb szolgáltatások is elérhetőek, például torna, angol nyelvtanulás. A családi házat, amelyben működik, kifejezetten erre a célra építették, saját játszóházzal - tudtuk meg Pákh Edittől, az intézmény fenntartójától. A hét férőhelyes Karakter Nebuló Családi Bölcsőde az utóbbi két-három évben maximális kihasználtsággal működik.
Főállásban egy kisgyermeknevelő dolgozik itt, és két további segítő részmunkaidőben. Munkáltatói igazolás igen, tiszaújvárosi lakcím azonban nem szükséges ide. Megfogalmazott céljaik között szerepel a nők visszajuttatása a munkaerőpiacra, a gyermekek családias környezetben való nevelése. Kolosai Katalinnal, az intézmény szakmai vezetőjével beszélgettünk. - Érkeznek hozzánk Miskolcról is, de vannak gyermekeink többet között Oszlárról, Palkonyáról és Újtikosról is. Olyanra is volt már példa, amikor volt szabad férőhelyünk, és egyegy család hazalátogatott külföldről és hosszabb időt itt töltöttek, így másfél- két hónapig járt hozzánk olyan gyermek, aki egyébként például Angliában nevelkedik.
A szülei azt szerették volna, hogy a gyerek több magyar szót halljon, jobban ragadjon rá a nyelv. - Milyen költséggel jár ez az ellátás? - A térítési díj egy hónapra negyvenötezer forint, az étkezési díj pedig nyolcszáz forint naponta. Miután a gyermekek pelenkás korúak, azt kérjük a szülőktől, hogy biztosítsák a család által használt pelenkát. Minden mást azonban, a higiénés felszerelést, a kispárnától a törölközőig, az alapítvány biztosít, illetve a rendelkezésre álló térítési díjból és egyebekből finanszírozzuk. Patai-Kaló Krisztina kisfia is ebbe a bölcsődébe jár. - Hallottunk róla, hogy ők kevés férőhellyel működnek, és nekünk az volt az egyik szempont, hogy legyen egy kis mélyvíz, de azért ne annyira mélyvízbe kerüljön a gyerek.
A kezdetektől szimpatikusak voltak a gondozónők, és nagyon megbízom bennük. Várhatóan 2023 elején nyílik majd meg a tiszaszederkényi bölcsőde, a projekt az uniós Területi Operatív Program keretében valósul meg. A Hernádmenti Kulturális, Sport és Természetbarát Egyesület nyerte a pályázatot, melyet követően tavaly októberben tették le az intézmény alapkövét.