Az Egységben Magyarországért nyugdíjprogramja nem hagy kivánnivalót maga után - nézzük meg alaposabban, mit is tervez Jézsó és MZP április 3. után!
Jézsó Gábor, az egységes ellenzék Borsod megyei jelöltje nemrég közzétette az ellenzék nyugdíjprogramjáról alkotott véleményét:
Mindenki megérdemli a békés időskort! Sajnos az elmúlt években, a nyugdíjak összege leszakadt a minimálbértől. A brutális infláció pedig tovább rontotta a helyzetet. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a nyugdíjak rendezésére.
- mondta a jelölt. Nézzük hát azt a bizonyos programot!
Megbecsülés, tisztelet, biztos megélhetés
Szolidáris, összetartó társadalmat építünk. A biztos megélhetés minden idős embernek jár. Aki ledolgozott egy életet, idős korában sem szűkölködhet. Megbecsülés nélkül nincs összetartó társadalom. Az idősek társadalmi megbecsülését nem lehet és nem is fogjuk csupán nyugdíjkérdésként kezelni. A létbiztonság megteremtése a legsürgetőbb, de biztosítani fogjuk számukra a hozzáférhető és megfelelő szintű ápolást, egészségügyi ellátást. Az idősek jóllétének alapja az aktív időskor megélése, ezért biztosítjuk a kulturális és közösségi szolgáltatások, valamint az időskori tanulás lehetőségeihez való széles körű hozzáférést. A nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítás újraépítésével biztosítjuk az egészség megőrzését, a gyógyítást és a kiszámítható, stabil megélhetést. A nyugdíjrendszernek garantálnia kell a ma és a jövő időseinek, hogy nyugdíjasként tisztes körülmények között éljenek. A nyugdíjrendszernek továbbá feladata a szegénység megelőzése és a korábbi jövedelem pótlása is. Mindezek miatt szükség van azonnali korrekciókra és a hosszú távú átalakítás megkezdésére is, amely egyben a rendszer fenntarthatóságát is biztosítja. Az új alkotmányban rögzítjük az állam kötelezettségét a nyugdíjrendszer fenntartásában, a méltó időskor biztosításában.
Biztos megélhetés az időseknek
Hosszú távon olyan, több pilléren álló nyugdíjrendszert dolgozunk ki, amely garantálja a biztos megélhetést (alapnyugdíj). Az alapnyugdíjat kiegészíti a maihoz hasonló, társadalombiztosítás-alapú munkanyugdíj. Harmadik pillérként fiatalkortól adókedvezményekkel ösztönözzük az önkéntes nyugdíj-előtakarékossági formákat.
Az időskori szegénység felszámolása
Az alapnyugdíj bevezetéséig a teljes jogú öregségi nyugdíj minimumát a ciklus folyamán legalább a kétszeresére emeljük. A szociális rendszeren keresztül garantáljuk minden időskorú számára a minimális megélhetési szintet. Az alul lévők felzárkóztatása érdekében nyugdíjkorrekciós programot vezetünk be.
Nyugdíjemelés, 13. havi nyugdíj
Nem hagyjuk leszakadni a nyugdíjakat a bérektől. Bevezetjük a nyugdíjak vegyes indexálását, a mindenkori éves nyugdíjemelésnél – a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján számított infláció mellett – figyelembe vesszük a keresetek növekedését. Továbbra is mindenki megkapja az inflációnak megfelelő emelést nyugdíjának arányában, az ezenfelül járó többletből pedig azok számára nyújtunk magasabb ellátást, akiknek alacsonyabb a nyugdíjuk. Megduplázzuk a kivételes nyugellátásemelés, a kivételes nyugdíj-megállapítás, valamint az egyszeri segély éves keretét. A 13. havi nyugdíj újbóli folyósítását megtartjuk.
Rugalmas korhatár, Nők40
A nyugdíjba vonulás korhatára rugalmas lesz. Megmarad a Nők40. Csökkentjük a nyugdíjak közötti, a megállapítási idejükből eredő, jelenleg kirívóan nagy különbségeket. A szolgálati idő számításánál arányosan figyelembe vesszük a töredékévet is. Biztosítjuk, hogy korhatár előtti nyugdíjba vonulás esetén is járhasson állandó özvegyi nyugdíj.
Átláthatóság, finanszírozás és igazgatás, társadalmi párbeszéd
Az egyéni nyugdíjbiztosítási nyilvántartás tartalmazza a keresetet, a levont nyugdíjjárulékot és a szolgálati időt. Az aktív munkavállalókat évente tájékoztatjuk, hogy adott pillanatban mennyi lenne a nyugdíjuk. Megteremtjük a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer jogi és pénzügyi biztonságát, a nyugdíjigazgatás önállóságát. Létrehozunk egy konzultációs és javaslattevő négyoldalú egyeztető fórumot, amelyben a nyugdíjas szervezetek, a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletek, valamint a kormány képviselői kapnak majd helyet.
Időskori szolgáltatások
Több segítséget nyújtunk az idősek otthoni ápolásához: fejlesztjük a házi gondozást és a jelzőrendszeri ellátást, a minimálbérhez igazítjuk az ápolási díj összegét, és megszüntetjük a gyerekek és a más hozzátartozójukat ápolók közötti különbségtételt. Hosszú távon intézményes választ dolgozunk ki a társadalom idősödésének következményeire. Gondoskodási rendelvényt vezetünk be, amellyel az ellátásra jogosult maga választja ki a számára legmegfelelőbb megoldást, a finanszírozó pedig közvetlenül erre költi el az ellátottat megillető összeget. Támogatjuk az időseket segítő helyi kezdeményezéseket. Bővítjük a nappali ellátásokat, az idősklubokat. Szélesítjük a tanulást, tájékozódást biztosító lehetőségeket, kiemelt figyelmet fordítva a digitális ismeretek fejlesztésére.