A videót az Átlátszó munkatársai készítették.
Többször beszámoltunk már a NER-hez köthető tihanyi természetrombolásokról. Tihany Óvár nevű külterületén, ahol korábban csak szőlők és gyümölcsösök voltak, sorra nőnek ki a földből a hivatalosan gazdasági épületnek nevezett csodapaloták, mellettük medencékkel, amelyek a tervrajzokon még esővíztározóként vagy kerti tóként szerepeltek.
Dzsudzsák Balázstól Rogán Cilin át Mészáros Lőrincig számtalan NERcelebnek van itt ilyen nyaralója, amelyek csak a célzatosan gyengített építési szabályoknak és a még gyengébb ellenőrzésnek köszönhetően épülhettek fel.
Hírt adtunk arról is, hogy Vadai Ágnesnek, a DK képviselőjének kérdésére Polt Péter legfőbb ügyész elárulta, hogy
a tihanyi természetkárosítások kapcsán elindult egy büntetőeljárás, és jelenleg is folyamatban van,
bár gyanúsítottat még nem hallgattak ki, és azt azt sem árulta el, hogy ki ellen nyomoznak.
Most az Átlátszó kiderítette, hogy a feljelentést Kocsis-Cake Olivio országgyűlési képviselő tette, még júliusban. A Párbeszéd Magyarországért politikusa szerint hamis magánokiratokat használhattak fel egyes építkezések bejelentésénél, vagyis hazudtak a hatóságnak arról, hogy valójában mit építenek, mezőgazdasági épületként feltüntetve azt.
A Párbeszéd képviselője ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, ehhez képest a Veszprémi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya azzal az indokkal utasította el azt, hogy Kocsis-Cake nem nevesítette az elkövetőket.
Halló, a nyomozás nem pont a rendőrség feladata lenne?
Az Átlátszó stábja szeptemberben készítette az alábbi videót, amelyen jól látszanak a medencés luxusnyaralók, a készek, és a most épülők is.
Az új építési törvény lazításai kedveznek a szabálytalankodóknak, mert az építkezések többségére már nem kell engedélyt kérni, elég bejelenteni. Továbbá, az építés-felügyelet 2015 óta már nem az önkormányzat, hanem a megyei kormányhivatal feladata, messze került a helyiektől. Mire a szabálytalan építmény elleni jogi eljárás az érdemi intézkedés fázisába ér, addigra már kivágták a fákat, letarolták a dombot, és a papíron víztározónak minősített fürdőmedence is elkészült. Az építményeket nem fogják lebontani, legfeljebb bírság fizetésére kötelezhető a jogsértő beruházó. Azonban akármekkora is ez az összeg, a fákat már nem lehet visszavarázsolni, és a tönkretett tájkép is évtizedekre velünk marad
– mondta az Átlátszónak mindezek kapcsán Hajósy Adrienne, a Nők a Balatonért Egyesület programvezetője.