Rettegésben tartják a munkaerőt a makói gumigyárban: tucatnyian félnek, hogy bármelyik pillanatban elveszthetik a megélhetésüket.
Nem hülyék, kapisgálják, hogy hamarosan még rosszabb lesz a helyzetük.
A ContiTech Fluid Automotive Hungaria Kft. makói üzemében az alkalmazottak nem béremelésért harcoltak az idei év első heteiben tartott sztrájksorozatban, hanem a kollektív szerződésben rögzített jogaik megtartásáért. A túlóraszám megemelése mellett a tíz évnél régebben a cégnél dolgozók plusz juttatásainak eltörlését jogosan nehezményezték.
Átmeneti döntés született: a vállalat vezetése által tavaly felmondott 23 éves egyezségét idén december 31-ig meghosszabbították.
A Népszava informátorai szerint mégis rossz hangulatban, félelmek között kezdődött meg az új kollektív megállapodás előkészítése, aminek 2022 januártól kellene megszabni a munkavégzés kereteit az üzemben.
Nem csak az a baj, hogy ismét elbocsátási hullám kezdődött Makón – jelezték informátoraink -, leginkább azt nem értik a munkatársak, miért küldenek el évek, évtizedek óta ott dolgozó szakembereket, ha másnap ugyanannyi kölcsönzött magyar vagy ukrán dolgozóval töltik fel a létszámot. A külföldi vendégmunkásoknak ráadásul szállást, étkezést, tolmácsot is fizetnek, mindezt pedig gazdaságossági okokra hivatkozva teszik - olvasható cikkükben.
A lap felvette a kapcsolatot a Continental csoport kommunikációs vezetőjével, Hornyacsek Zoltánnal, aki kihangsúlyozta, az elmúlt hónapokban a kizárólag gumi alapanyagú alkatrészek gyártása mellett megkezdték az átállást a hőre lágyuló műanyagokat felhasználó új technológiára is. Hornyacsek azt is hozzátette, hogy a váltással versenyképes maradhat a gyár, „az új alapanyag és a kapcsolódó gyártási technológiai új tudást és fejlődési lehetőséget jelent a munkatársainknak”.
Kérdés már csak az, miért is fejlődés valakinek, ha kirúgják? Ja, és miért nincsenek tájékoztatva a munkatársak a jövőbeni tervekről, amikor az ő megélhetésük forog kockán?
Mindez már csak azért is vérlázító, mert a májusban Makóra érkezett új vezérigazgató azt hangoztatta, a szerzett jogokat nem akarják elvenni munkatársaktól.
Hajdú Roland, az év eleji sztrájkot szervező Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) vezetője szerint eddig a csoportos létszámcsökkentés 20 fős határa alatt maradt a havonta elküldött dolgozók száma, a munkásoknak azonban szemet szúr, hogy a sztrájk idején aktív kollégáikat sorra teszik lapátra.
Kétségek közt élnek Makón a gumigyárban robotoló munkások.
Alig van szabadságuk, féléves munkaidőkeretben dolgoznak, akkor mennek dolgozni, amikor hívják őket, minden elmaradt percet ledolgoznak, de a vállalat úgy néz ki még ennél is többet akar belőlük kicsikarni. Például rövidebb határidőt a műszakbeosztások kihirdetésére.
A tárgyalások megkezdődtek, de az MGSZ szerint először a ContiTech három szakszervezetének kellene megállapodni, hogy mit tart elfogadhatónak és mit nem. A másik két csoport álláspontját azonban nem sikerült megtudni, vezetőik épp a tárgyalásra hivatkozva elhárították a kérdéseinket - olvasható a Népszava oldalán.
Brutális gyorsasággal csökkenek a dolgozók jogai mind Makón, mind Magyarországon.
A kormány fittyet hányva a valóságra hazudja a képünkbe, hogy ők egy nemzeti kormány, rohadtul nem védik meg a magyar munkavállalókat. A fideszes csicskák persze soha, egy pillanatra nem érezték veszélyben magukat, mivel milliós fizetés csorog a zsebükbe - meg, amit még nem látunk - és ki vannak tömve, mint a kacsák. Makón az emberek meg félnek a holnaptól, mert nem tudják, kell-e még menniük dolgozni. Ha igen, akkor meddig? Ha nem, akkor mi lesz ezután?
(via: Népszava)
Tüntettek az egészségügyisek: a csongrádi betegek ellátása a tét
Nem csak az a baj, ha hullik a vakolat: az elhasználódott, alulfizetett és emberi méltóságukban sértett ápolók, asszisztensek és egyéb egészségügyisek munkakörülményeinek rendezése létfontosságú a csongrád-csanádi alapellátátás puszta léte szempontjából is. Nézzük a követeléseiket!
Szegénynek számít a magyarok 75 százaléka: Csongrádban is van baj
A Fidesz sokmilliárd forintot költ arra, hogy elhitesse velünk, jobban élünk, mint a NER előtt, de a számok makacs dolgok. Valójában a csongrádiak közt is egyre több a szegény. Kitalálja, melyik két ország végzett mögöttünk a szegénységi listán?
Pegasus-botrány: a fideszesek tesznek a csongrádiak biztonságára
Hiába hívták össze az ellenzéki képviselők a nemzetbiztonsági bizottság ülését a lehallgatási botrány kapcsán: a fideszesek annyira tisztelték meg a csongrád-csanádi polgárokat, hogy meg sem jelentek.