Elképesztő, hogy még abból a kevésből is elvennének, amit most kapnak a tanárok, ahelyett, hogy normális szintre hoznák a fizetéseket. Hiába, a rendőr csak büntetésben tud gondolkodni.
Most már évente ellenőrizné a tanárok munkáját az Orbán-kormány, egynegyedüket jutalmazná, egynegyedüket fizetéscsökkentéssel büntetné - írt meg a Népszava.
A kormány tavaly év végén jelentette be azt az új, szeptembertől bevezetésre kerülő pedagógus teljesítményértékelési rendszert, amely az objektív szempontok figyelembe vétele helyett a tanárok megfigyelésére és megfélemlítésére épülne. Nem elég ugyanis, hogy az Európai Bizottságnak tett kötelezettségvállalásaik ellenére Orbánék ismét nem egyeztettek a szakma és a szakszervezetek képviselőivel, de a tervezett értékelési rendszerben egyaránt mérnék a pedagógusoknak a feletteseik iránti lojalitását, megfigyelnék aktivitásukat a közösségi oldalakon, és ez alapján – az ígéretek ellenére – egy külső vezető döntene fizetésük emeléséről vagy csökkenéséről.
A tanárok, iskolaigazgatók értékelését majd minden évben elvégzik a tervek szerint, és személyre szabott teljesítménycélokat kell teljesíteniük, valamint több, a minisztérium által meghatározott kompetenciaterületen is meg kell felelniük, írja a lap. Aki a felső 25 százalékban teljesít, pluszjuttatásra számíthat, aki átlag alatti eredményeket elérő 25 százalékba esik, annak levonhatnak az illetményéből.
Most februárban 40-50 intézményt vonnak be a tesztbe, júniusban és júliusban lesz egy tesztértékelés. A pedagógusok 100 pontot érhetnek el összese. Mik a szempontok? Az eredményesség, hatékonyság, terhelhetőség, szakmai minőség, munkafegyelem, sorolja a lap a rendőrminiszter szempontjait, kicsit konkrétabban arról van szó, hogy ha a diákok tanulmányi versenyeken eredményesen szerepelnek, ha “munkaközösségi szakmai megbeszélést” szerveznek, és benne van a szempontok között, hogy az intézményvezető teljesítménycéljainak illeszkednie kell a fenntartó „írásban rögzített elvárásaihoz”.
A tanárok érdekvédelmi szervezetei tiltakoznak a tervezet ellen, és levelet írtak az Európai Bizottságnak és az Európai Parlament frakcióinak, mert a magyar kormány most sem tett eleget a szélesebb körű szakmai és társadalmi egyeztetésre vonatkozó uniós vállalásainak, és ilyen nem is volt.
A DK is felháborítónak tartja és visszautasítja a tanárok megfigyelésére és megfélemlítésére épülő új pedagógus teljesítményértékelési rendszert, amely a legsötétebb diktatúrák oktatáspolitikáját idézi, ahol az elsődleges cél a kedves vezetőknek való megfelelés, és nem a szakmaiság volt.
Követeljük, hogy az oktatás problémáiról kezdődjön széles körű szakmai vita az érintettek, vagyis a szakmában dolgozók, a szakszervezetek, az oktatással foglalkozó civil szervezetek és szakemberek bevonásával! Továbbá az Árnyékkormány javaslatának megfelelően követeljük a pedagógus alapbérek azonnali, legalább 45%-os megemelését, a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók bérrendezését, a tanárok és a tanulók terheinek csökkentését, és a sztrájkjog visszaállítását a közoktatásban!
- írta közleményében Barkóczi Balázs, a párt árnyékkormányának oktatási és kulturális árnyékminisztere.
Pedagógus szakszervezetek: hazudik a kormány
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint a kormány az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) Pluszban tett vállalásaiban "valótlan állítások" és olyan terv olvasható, amely nem a pedagóguspálya vonzóvá tételére irányul.
Sem morálisan, sem jogilag nem megalapozott a tiltakozó tanárok megbüntetését érintő új kormányrendelet
A Pedagógusok Szakszervezete bejelentette, hogy csatlakoznak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által január 23-tól meghirdetett sztrájkhoz. Az LMP a tiltakozó pedagógusok szankcionálását érintő kormányrendelet visszavonását követeli.
Az év harca: A tanárok, diákok küzdelme
A tanárok, diákok harca bizonyítja: Orbán elnyomó, lelketlen rendszere bukásra van ítélve, a jövő a hősöké!