Tíz év után elmondható, hogy nem nagyon van oktatáspolitika Magyarországon. Nyilván ez tükröződik abban is, hogy továbbra sincs önálló minisztérium - jelentette ki Gloviczki Zoltán a Válaszonline portálnak adott interjújában.
Egyre sűrűbb repedések vannak a Fidesz rendszerének falain. Hoffmann Rózsa korábbi helyettese, Gloviczki Zoltán a Válaszonline portálnak rendkívül élesen nekiment a Fidesz-kormánynak, amelynek korábban maga is tagja volt.
Azért mondtam le, mert úgy éreztem, becsaptuk a tanárokat. Megalkottunk egy törvényt, a kapcsolódó rendeleteket, kitaláltunk és bejelentettünk egy rendszert, majd Matolcsy miniszter úr 2012 végén azt mondta, nincs pénz a pedagógusbér minimálbérhez kötésére. Én pedig úgy láttam, az nem működik, hogy rászakad a tanárokra egy új szisztéma, elvárjuk a minősítést, a több munkát és adminisztrációt, de a magasabb fizetést nem garantáljuk.
- jelentette ki a volt fideszes kormánytag, aki 2017 és 2020 között az Oktatási Hivatal vezetője volt, aki szerint
2012–13 óta sem léptünk előre. Pedig lett volna rá alkalom. Tíz év után elmondható, hogy nem nagyon van oktatáspolitika Magyarországon.
Gloviczki szerint az első lépés az lehetne egy létező oktatáspolitika felé, hogy a kormány másként kezd beszélni a tanárokkal. Mint mondta, szerinte ez bármiféle EU-s forrás nélkül is alakítható:
Mert, ugye, mennyire máshogy hangzana az, hogy kedves kollégák, tiszteljük a munkájukat, de nagyon nagy slamasztikában vagyunk, kérjük, tartsanak ki, mi pedig keressük a megoldást. Ehelyett az üzenet most nagyjából az volt, hogy csönd legyen.
Az új, 2020-as NAT szerinti állami tankönyvekről is kimondta a nyilvánvalót:
Ezek a tankönyvek viszonylag egyértelmű politikai nyomás alatt születtek, és ugyanebből a gondolatkörből kiindulva kezdték szétcincálni az érettségi rendszert is.
Azt, hogy a mai politika logikája már mindenhol megjelenik, a volt helyettes államtitkár szerint szánalmas félelem a politika részéről. Így fogalmaz:
Tanultuk történelemből, hogy nyilván a hatalmukat legjobban féltők mennek le ilyen szintekig. Őszintén: mi szüksége van a politika biztonságának arra, hogy egy tankerületi vezetőn át befolyásoljon egy iskolaigazgatói posztot?
Újabb pedagógust alázott meg az egyik fideszes tankerület
A tankerület felé kétórás sztrájkot jelentett be, a bérpapírja szerint mégis 33 ezer forintot vont le a fizetéséből egy Pest megyei pedagógusnak a Dunakeszi Tankerületi Központ.
Míg a tanárok nyomorognak, a tankerületek vezetői milliós jutalmakat zsebelnek be
A kölcseys tanárokat kirúgó, és plágiumgyanús szakdolgozatáról hírhedté vált tankerületi vezető pl. egymaga több mint kétszer annyi jutalmat vett fel 2020-ban, mint a tankerület háromezer tanára összesen - derítette ki a 24.hu.
A tankerületi igazgatók jó része bizonyíthatóan fideszcsicska
Az elmúlt hetek történései után semmi meglepő nincs abban, hogy négy volt fideszes országgyűlési vagy önkormányzati képviselőt találtak a hatvan tankerületi igazgató között, de rajtuk kívül is többen szoros kapcsolatban állnak a Fidesszel, ami egy közszolgálati tisztviselőnél elég aggályos.