Ha ez így folytatódik valóban nem marad senki, aki a gyerekeinket tanítsa! A bosszútörvény nemcsak a pedagógusokat érinti hátrányosan, hanem sérti a tanulók oktatáshoz való jogát és a szülők érdekeit is!
Tóth Endre momentumos képviselő megszerezte és közzétette az elmúlt két év adatait arról, hogy hányan hagyták ott a tanári pályát.
Elkeserítő összkép rajzólódik ki a számokból.
Az elmúlt évben összesen 5316 pedagógus hagyta ott a 60 tankerület valamelyikét lemondással, vagy közös megegyezéssel. A távozók száma óriási emelkedést mutat 2021-hez képest, amikor még csak 3738 tanár vette a kalapját. Ez 42%-os növekedés, ami brutálisan magas.
Bár csak a bérek emelkedtek volna ilyen ütemben! Akkor most nem itt tartanánk…
- kommentálta az adatot Tóth, aki szerint a kormányt továbbra sem érdekli fikarcnyit sem, hogy van-e elég tanár az iskolákban. Hiszen, ha legalább minimális érdeklődést mutatna, akkor nem akarná bevezetni a pedagógusok közalkalmazotti státuszát megszüntető és a hivatás maradék megtartó erejét tovább romboló bosszútörvényt.
Az adatkérésre adott válaszok alapján a tankerületek között elképesztő szórást láttak Tóthék a távozó tanárok tekintetében. A Közép-Pesti Tankerületi Központ a csúcstartó: 2022-ben összesen 402 pedagógus távozott tőlük, míg a jászberényi tankerület iskoláiból mindössze 17-en! oktatási intézményeknek.
Nyilván nem függetlenek ezek a számok a tankerület nagyságától. De a két év közötti változás már nagyon szembetűnő.
Mindössze 4 tankerület volt, ahol nem emelkedett a távozók száma. Az ország döntő többségét lefedő 56 tankerületben nagyon komoly emelkedés tapasztalható. Több olyan tankerület is van, ahol több mint kétszeresére emelkedett a távozók száma: Esztergom, Balatonfüred, Siófok.
Tudni kell azt is, hogy nem minden távozóból lesz pályaelhagyó, hiszen vannak, akik magán-, vagy egyházi iskolák, esetleg a szakképzés felé veszik az irányt. De az állami köznevelés rendszeréből ők is hiányozni fognak Az emelkedő tendencia pedig teljesen egyértelmű. Rossz irányba mennek a dolgok, egyre többen érzik úgy, hogy a hivatástudat nem elég a pályán maradáshoz. Itt az ideje végre a pozitív irányú változásnak! Emelni kell markánsan a tanárok bérét, és a kormánynak be kell tartania végre a szakszervezeteknek és az EU-nak tett ígéretét, hogy semmi olyan változtatást nem vezet be, ami csökkenti a hivatás vonzerejét, csökkenti a pedagógusok autonómiáját!
- írta a momentumos képviselő, aki így zárta a bejegyzését:
A bosszútörvénynek iratmegsemmisítőben kell végeznie! Ha nem így lesz, azt a gyermekeink fogják nagyon komolyan megszenvedni.
Tanársztrájkkal indulhat április utolsó hete az iskolákban
Az új státusztörvény a közalkalmazotti státusz megszüntetése mellett több más hátrányos intézkedést is tartalmaz - a nevelés oktatással lekötött heti munkaidő maximum 32 óráról akár 48 órára emelése, elrendelhető lesz a vasárnapi munkavégzés, korlátozzák a pedagógusok szólásszabadságát (munkaidőn kívül sem lesz szabad a közoktatásról negatívan nyilatkozni) -, valamint a törvényes, a külvilág számára is érzékelhető sztrájk lehetőségeit is tovább szűkíti.
A hétfői tanársztrájk után az utcára vonulnak a státusztörvény miatt felháborodott tanárok és diákok
A Kálvin térről vonulnak a Belügyminisztérium épületéhez, így tiltakoznak a kicsinyes bosszú, és az azt szolgáló kormányzati elnyomó intézkedések ellen.
Folyamatosan zuhan az oktatás minősége Magyarországon az elmúlt években
Az okok mind olyanok, amelyek ellen a tüntető tanárok épp küzdenek: alulfinanszírozottság, a tanári kar elöregedése, rossz tanterv.