A képviselők az állami vezetők mellett találkoznak Karácsony Gergellyel és oknyomozó újságírókkal is. Megfigyelőként a delegáció tagja lesz a momentumos Cseh Katalin és a DK-s Rónai Sándor.
Jövő hétfő és szerda között Budapestre látogat az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának delegációja - tudta meg a 444. A hattagú küldöttség a bizottság elnöke, Monika Hohlmeier (EPP, Németország) vezetésével az EU-s költségvetés védelmével és a jogállamisági feltételességi mechanizmussal kapcsolatos, folyamatban lévő ügyekről tájékozódik.
A tényfeltáró látogatások nagyon fontos részét képezik a Költségvetési Ellenőrző Bizottság munkájának. Magyarországi látogatásunk lehetőséget ad arra, hogy közelebbről megvizsgáljunk az uniós támogatási források védelmével kapcsolatos kérdéseket és közvetlenül a forrásokat kezelőknek tegyük fel kérdéseinket
- mondta Monika Hohlmeier a látogatás előtt.
Az Európai Bizottságtól érkezett jelzések manipulált közbeszerzési eljárásokról és az EU-s támogatások odaítéléséhez fűződő korrupcióról szóltak. A delegáció találkozni kíván minden, az EU-s támogatások kezelésében részt vevő intézményi szereplővel, valamint újságírókkal, NGO-kkal és a civil társadalom képviselőivel, akiknek fontos szerepe van abban, hogy ráirányítsák a figyelmet a helyi folyamatokra
– mondta.
Az EP-képviselők találkoznak Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel, Bóka Jánossal, az Igazságügyi Minisztérium EU-ügyi államtitkárával, Windisch Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével, Dencső Balázzsal, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság főigazgatójával, Vágujhelyi Ferenccel, a NAV elnökével és Bíró Ferenccel, az új Integritás Hatóság elnökével.
A delegáció megbeszéléseket folytat az Országgyűlés Gazdasági Bizottságával, az Igazságügyi Bizottsággal és az Európai Ügyek Bizottságával meg a Költségvetési Bizottsággal. A képviselők találkoznak Karácsony Gergely budapesti főpolgármesterrel és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége képviselőivel is.
A delegáció programjában szerepelnek még találkozók oknyomozó újságírókkal, nem kormányzati szervezetekkel és az üzleti szféra tagjaival. A látogatás végén a delegáció vezetője, Monika Hohlmeier sajtótájékoztatót tart.
A delegáció tagjai: a delegációt vezető Monika Hohlmeier (EPP, Németország), Petri Sarvamaa (EPP, Finnország), Lara Wolters (S&D, Hollandia) és Daniel Freund (Zöldek/Európai Szabad Szövetség, Németország), míg megfigyelő tagokként Cseh Katalin (Renew) és Rónai Sándor (S&D) érkeznek. A képviselőket elkíséri az Európai Számvevőszék egy tagja, Annemie Turtleboom és az Európai Bizottság megfigyelői is.
A következő brüsszeli jogállamisági jelentés a közszolgálati média helyzetével is foglalkozik
Korábbi gyakorlatát kibővítve az Európai Bizottság az európai uniós tagállamok közszolgálati médiájának helyzetét és az Emberi Jogok Európai Bíróságán született ítéletek végrehajtását is vizsgálja a tavalyi évre vonatkozó jogállamisági jelentésben, amelyet várhatóan júliusban tesz közzé - jelentette be Vera Jourová értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén.
Teljes körű ellenőrzés alá vonták Magyarországot Orbánék bűnei miatt
A jogállamiságot és demokráciát érintő, régóta fennálló problémák miatt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) arról határozott, hogy teljes körű ellenőrzési eljárás alá vonja Magyarországot - tájékoztatott a 46 tagot számláló Európa Tanács parlamenti testülete szerdán Strasbourgban.
Nem megfelelőek a jogállamiság helyzetével kapcsolatos aggályokra adott magyar intézkedések
A jogállamisági feltételrendszerrel foglalkozó európai parlamenti képviselők szerint továbbra is vannak kockázatok Magyarországon, és arra kérték fel a Bizottságot, hogy tartsa fent az uniós források befagyasztásával kapcsolatos javaslatot Magyarország vonatkozásában.