3,2 millió forintot egy gyerek után, ha az új partnerek is részesülnek? Mi lesz azokkal, akiknek több munkahelye van? Egyáltalán: honnan tudja az állam, hova kell majd utalni? Rengeteg a kérdés, kevés a válasz.
Csütörtökön este látott napvilágot a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely az szja-visszatérítős szavazatvásárlás pontos jogi kereteit volt hivatott meghatározni. Ezúton jelentjük: sajnos ez nem sikerült.
Könyvelővel konzultálva a következő kérdések tátonganak megválaszolatlanul:
1. 3,2 millió egy gyermek után? Nem lesz az egy kicsit sok?
Ha szó szerint vesszük a szöveget, akkor már egy gyermek után is jár az adóvisszatérítés, mégpedig mindenkinek, aki azt a gyermeket papíron neveli. Tehát ha elvált szülők egy gyermeke közös nevelésben van, akkor a szülők új párjai is jogosultak lesznek, amennyiben házasok vagy élettársi kapcsolatban vannak a szülővel. Eszerint egy gyerek után 4 személy is fölvehet 800 000 Ft-ot, azaz összesen 3,2 millió forintot. Természetesen nem sajnáljuk senkitől - egy mostohaszülő igenis tud ugyanannyit vagy akár még többet is beletenni a gyermeknevelésbe, de biztosan számoltak ezzel a nagyokosok - beleértve azt is, hogy ez rengeteg visszaélésre adhat lehetőséget?
2. Mi számít bele az szja-ba?
Például mi van akkor, ha valakinek több jogviszonya van? Nem ritka például a munkaviszony melletti KATÁs vállalkozás, vagy a több munkahely. Mi van azzal, aki év közben érvényesített családi adókedvezményt járulék formájában? Mi van azzal, akinek a jelenleginél több kedvezmény jár, mert 3 vagy 4 gyermeket nevel? Mi van az egészségbiztosítási és nyugdíjpénztári szja-kkal? Megannyi kérdés, semmi válasz.
3. Februál 15-i előleg: mégis mi alapján és hova utalják majd?
A rendelet szerint mindenki kapni fog egy előleget február 15-én, ez maga a kenőpénz. A gond az, hogy ennek a számítási alapja nem világos, sőt, biztosan nem fog a NAV rendelekezésére állni az az adatmennyiség, ami ennek a pontos megállapításához szükséges. Mivel még a választás előtt "adakozni" kell, azt találták ki, hogy ismeretlen módszerrel becsülnek egy összeget, azt még a választások előtt kiutalják, aztán majd adóbevalláskor lehet korrigálni - azaz visszaszedni egy részét, ha esetleg "véletlenül" túl sokat utaltak volna.
Arról már nem is beszélve, hogy honnan tudja a NAV, hogy hova utaljon majd? Nyilvánvaló, hogy erről előtte nyilatkozni kell majd.
Mivel várhatóan Ügyfélkapun és Kormányablakon keresztül lehet ezt megtenni, és nem tudjuk, hogy hogyan változik majd a kormányablakok elérhetősége a vírus negyedik hullámának hatására, ezért minden kedves olvasónknak javasoljuk: most szerezzen Kormányablakon keresztül aktív Ügyfélkapu hozzáférést, ha esetleg még nincs ilyenje!
(forrás: Magyar Közlöny)
Élő Norbert: mindenkinek árt a rezsihazugság
A vámpírkormány a populista döntéseiért bárkit beáldoz. A tudás azonban nagy fegyver és bizony kis segítséggel nem nehéz átlátni, hogy vezet a kormány rezsihazugsága a mindenki által tapasztalható hatalmas élelmiszer-, lakás-, és autódráguláshoz.
Karácsony populizmus helyett popularizmust akar
A Fidesz populizmusa helyett újító popularista politikát kellene folytatni Magyarországon a baloldal egyik legsikeresebb politikusa, Karácsony Gergely budapesti főpolgármester szerint. A Párbeszéd társelnöke erről az EzaLényegnek adott interjújában beszélt elsőként.
Orbánéknak köszönhetjük: akár 6000 forinttal is nőhet a hitelünk törlesztőrészlete
Mintegy 400 ezer jelzáloghitel-szerződést és ezen felül egyéb változó kamatozású hiteleket is érint a Matolcsy vezette Magyar Nemzeti Bank aktuális kamatemelése. Az egésznek a forrása a Fidesz-kormány felelőtlen, kapkodó, híresen rossz pénzügyi politikája.