Új oktatáspolitikára van szükség - véli az MSZP társelnöke.
Kunhalmi Ágnes szerint attól még, hogy a kormány tagadja, országos és rendszerszintű pedagógushiány van, és ha folytatódnak a tendenciák, akkor a következő években nem lesz, aki tanítson az iskolákban.
Ráadásul a következő években egyre több pedagógus megy nyugdíjba, közben egyre kevesebb a pályakezdő tanár.
Jövőre, a kormányváltás után az MSZP a pedagógushiány megoldására azt fogja javasolni, hogy a nyugdíjas pedagógusok megtarthassák a nyugdíjukat is a fizetésük mellett.
A jelenlegi szabályok szerint a nyugdíjas pedagógusok, ha közalkalmazottként tanítanak, elveszítik nyugdíjukat.
Az MSZP társelnöke szerint ezer sebből vérzik a magyar oktatási rendszer és "kemény bérrendezésre" is szükség van.
Kunhalmi Ágnes az MSZP Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatóján azt mondta, senkinek, se a gazdagoknak, se a középosztálybelieknek nem jó a Fidesz által kialakított oktatási rendszer.
Változtatni kell, olyan oktatáspolitikára van szükség, amely szakmai alapon áll, a szolidaritás jellemzi - közölte.
Az ellenzéki politikus bírálta a kormányzati ifjúságpolitikát is, mondván, a gyes és a családi pótlék nem emelkedett az elmúlt években, elmélyült a lakhatási válság, minden negyedik-ötödik fiatal el akarja hagyni az országot.
A kormánynak nem fontos a jövő, az, hogy mi van az ifjúsággal.
Ismertetése szerint az EU-ban 2012 és 2020 között a diplomások aránya 35-ről 41 százalékra emelkedett, míg Magyarországon csak 31 százalékra nőtt. Minél magasabb az egyén iskolai végzettsége, annál jobban tud alkalmazkodni a gyorsan változó világhoz - érvelt amellett, miért van szükség több diplomásra.
A szocialista politikus beszélt arról is, hogy nagymértékben visszaesett az érettségizők száma. 2011-ben 142 ezren, 2021-ben viszont csak 111 ezren érettségiztek - mondta.
A társelnök tragédiának tartja a tankötelezettség korhatárának 18-ról 16 évre történő leszállítását.
Elmondta, 2011-ben a 18 éves korosztály 80 százaléka járt iskolába, 2018-ban már csak 66 százaléka, 85-90 ezer gyerek esett ki az oktatásból.
Azon véleményének is hangot adott, hogy a Fidesz-kormány gyakorlatilag lenullázta a hátrányos helyzetű gyermekek diplomához jutásának esélyét.
Kunhalmi Ágnes a nemzeti együttműködés rendszerének elmúlt 11 és fél évét a magyar történelem egyik legkorruptabb rendszerének nevezte.