Nagy nehezen rábólintott a magyar parlament is a finn NATO csatlakozásra, de a svédre még várni kell
Több, mint nyolc hónapig akadályozta az erről szóló határozatot a kormány, és a svédeknél még tovább kekeckednek. Sérti ugyanis Szijjártóék érzékeny lelkecskéjét, hogy a finn és svéd politikusok időnként kimondják róluk az igazságot.
A tegnapi plenáris ülésen hozzájárult az Országgyűlés Finnországnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO) történő csatlakozásához. A képviselők 182 igen és 6 nem szavazat mellett hagyták jóvá a csatlakozási jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényt.
Az eddig semleges észak-európai állam az orosz-ukrán-háború kitörését követően kérte felvételét a katonai szövetséghez. Finnország akkor válik taggá, amikor a csatlakozási okiratát letétbe helyezi az Amerikai Egyesült Államok Kormányánál.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2022. július 14-én nyújtotta be a csatlakozás ratifikálásáról szóló törvényjavaslatot, tehát több, mint nyolc hónapig akadályozta az erről szóló határozatot a kormány, és a svédeknél még tovább kekeckednek. Sérti ugyanis Szijjártóék érzékeny lelkecskéjét, hogy a finn és svéd politikusok időnként kimondják róluk az igazságot.
Annak ellenére tett keresztbe a magyar kormány a NATO bővítésének, hogy szerintük is jelentős lépés ez az euroatlanti térség biztonságának növelése felé.
Olyan országok kívánnak csatlakozni, amelyek minden tekintetben megfelelnek a követelményeknek, ütőképes, a NATO-tagállamok hadseregeivel együttműködésre képes fegyveres erőkkel rendelkeznek, és osztják a NATO-tagállamok demokratikus értékeit
- mondta az általános vitában Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára.
A momentumos Tompos Márton szerint káosz van a kormánypártoknál, majd azt kérdezte képviselőiktől, milyen érzés amikor "a főnök bemond valamit, és aztán, hogy ne legyen neki arcvesztése, elviteti önökkel a balhét". Úgy fogalmazott: ugyanilyen érzés a tanároknak, a kirúgott honvédeknek, postásoknak, az ügyeleti rendszerbe kényszerített háziorvosoknak, majd sajnálatát fejezte ki, hogy egy diplomáciai botrányt kellett kavarni ahhoz, hogy a kormánypárti képviselők átérezzék, "mit művelnek ezzel az országgal".
Vadai Ágnes a DK-tól kifogásolta, hogy a kormány soha nem magyarázta meg késlekedése okát, melynek hátterében megítélése szerint a kormány személyes sértettsége áll, és azt kérte a kormánytól, tegyenek meg mindent, hogy az országgyűlés a lehető leghamarabb ratifikálja Svédország csatlakozását is.
Tóth Bertalan (MSZP) pártja nevében üdvözölte, hogy nyolc hónap után Magyarország eljutott odáig, hogy ratifikálja legalább a finn csatlakozási szándékot, és szégyenteljesnek nevezte ezt a nyolc hónapot. A szocialista politikus szerint Svédország és Finnország a csatlakozással vállalja, hogy a tagállamok segítségére siet, ha megtámadják azokat, így Magyarországnak örülnie kellene, hogy e két ország a segítségére siet, annak ellenére, hogy Magyarországon folyamatosan leépül a jogállam.
Brenner Koloman (Jobbik) úgy fogalmazott: Európa a biztonságunk, Európa és a NATO biztosítja a magyar polgárok biztonságát és a békét. Pártjuk szerint azért kell mindkét ország NATO-csatlakozását sürgősen ratifikálni a magyar Országgyűlésnek, mert ez a nemzeti érdek.
Azzal, hogy nem szavaztak még a ratifikációról, Magyarország nemzeti érdekérvényesítési képessége csökkent, és komoly károk estek az ország nemzetközi megítélésén
- vélekedett. Megkövette a finneket és a svédeket, méltatlannak nevezve a procedúrát. Szerinte az Országgyűlés Svédország NATO-csatlakozásáról azért nem szavaz, mert a kormánypártok "a magyar nemzeti szuverenitást Törökországban keresik".
Törökország és Magyarország egészen véletlenül egyformán döntött a svéd NATO-csatlakozásról
Méghozzá úgy, hogy most még nem dönt róla. Orbán Viktor ezt a hangsúlyozottan szuverén döntést egész véletlenül pont azután hozta egy nappal, hogy Ankarában járt Erdogannál, aki Putyinon kívül a másik nagy illiberális példaképe.
Nevetséges indokra hivatkozva nem akar tárgyalni a káoszkormány a a finn-svéd NATO-csatlakozásról
Mindent bevetnek a fideszesek, hogy Putyin érdekében bomlaszthassák a NATO egységét.
Vadai Ágnes: Európai és magyar érdek, hogy Svédország és Finnország a NATO tagjai legyenek!
Vadai Ágnes szerdán vezérszónoklatban mondta el a Parlamentben, hogy a két északi ország csatlakozásának hátráltatása legfeljebb orosz érdeket szolgálhat, az európai és magyar érdekkel teljességgel ellentétes.