Az orbáni árstop-inflációnak köszönhetően az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,3 százalékkal csökkent a forgalom az egy évvel korábbihoz képest a KSH adatai szerint.
Tavaly decemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,8, naptárhatástól megtisztítva 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,3 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,4 százalékkal csökkent, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 11 százalékkal kisebb lett, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké lényegében nem változott.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 0,4 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben 35, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,9, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 8,7, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,4 százalékkal nőtt, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 5,3, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben pedig 5,5 százalékkal mérséklődött.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 7,1 százalékkal csökkent.
A december elején kivezetett üzemanyag-ársapka következtében az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumennövekedése visszaesett. A teljes hónapban a forgalom volumene így 1,3 százalékkal nőtt - közölte a KSH.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,1 százalékkal csökkentek.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1765 milliárd forintot ért el.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 14 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Tavaly az év egészében a kiskereskedelem forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva 5,3 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,5 százalékkal csökkent, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 24,2 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
(MTI)
Reálbércsökkenés: 17,6%-kal nőtt a nettó átlagkereset tavaly novemberben 22,5%-os infláció mellett
2022 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 563 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 387 800 forint volt - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Olyan drága lett a tészta, hogy lassan csak a fideszes politikusoknak futja rá
Az utóbbi időben iszonyatosan megdrágult minden. Még a legalapvetőbb élelmiszerek is. Ez ma már senkinek nem meglepetés, még a hazugságok kimondásáért felelős Gulyás Gergely sem merné letagadni a kormányinfón. Az már meglepőbb, hogy mennyire drága lett a tészta.
A friss Eurostat adat újabb bizonyítéka annak, hogy az orbáni inflációt fizetjük meg a boltokban
Ide vezetett a forint gyengítése, a magas államadósság, és a 12 éven át tartó lopás, ami miatt az Európai Unió felfüggesztette a Magyarországnak járó pénzek kifizetését.