Megdöbbentő adatokhoz jutott az Átlátszó a rongyrázó luxusfideszesek eszetlen közpénzszórásáról. A DK szerint a magyar embereknek kijár a magyarázat arra, hogy mi szükség volt a hivatalos utakon ekkora luxusra és pazarlásra.
Az Orbán-kormány több százmillió forintot költött politikai elitjének repülőutazásaira a honvédségi luxusgépeken, és ez az összeg úgy jött ki, hogy az üzemanyagot és az amortizációt sokszor bele se számolták a költségekbe - derítette ki az Átlátszó.
Bár a luxuskormány repülőútjainak adatai "honvédelmi és nemzetbiztonsági okból" 30 évig titkosak, hivatalosan nem lehet tudni, hogy hova, mikor, kit vittek a repülők, a költségösszesítőket hosszas huzavona után kiadta a Honvédelmi Minisztérium.
Az Átlátszó munkatársainak azonban sok erőfeszítéssel és türelemmel sikerült megoldaniuk a feladatot, és egy könnyen értelmezhető táblázatba rendezték (vissza) az oldalanként beszkennelt papírokat. A főbb információk a következők:
- az utakat 1. és 270. közti sorszámokkal látták el,
- 47 darab sorszám, vagyis 47 út hiányzik (nincs köztük például Semjén Zsolték 2022. évi tavaszi útja Madeira szigetére)
- egyes utakhoz csak egyféle költséget írtak,
- több útnál csak 0 forintos kiadás(oka)t tüntettek fel.
Ha a 270 sorszámból kivonjuk a 47 hiányzót, akkor kijön, hogy csupán 223 útról küldött információkat a Honvédelmi Minisztérium. Ami persze nem kevés a közel 21 hónapos, 2021. január 1. és 2022. szeptember vége közti időszakra vetítve: átlagosan 2-3 naponta utazott egy politikusi delegáció egy honvédségi géppel.
A 223 útból csak 51 esetben szerepel üzemanyagköltség, holott a kerozin nincs ingyen, arra nem vonatkozik semmiféle kormányzati árstop. Óránként 404 ezer forint költség egy Falcon, és óránként 903 ezer forint kiadás egy Airbus esetében. A Honvédelmi Minisztérium azonban ezt valamiért sok esetben nem tüntette fel a politikusok útjai kapcsán.
A HM-től kapott adatokban rettentő magas a fedélzeti internethasználat címszóval szereplő költség: összesen 106,3 millió forint. Ez közel hatoda a 644 milliós összes feltüntetett költségnek. A fedélzeti internethasználat mellett a delegációk fedélzeti ellátására is meglepően magas költségek szerepelnek a Honvédelmi Minisztériumtól kapott adatokban. Összesen 36,4 millió forintot tesznek ki az étel- és italfogyasztás költségei.
A 223 útból csak 56-nál szerepel ilyen kiadás, de az 56-ból 11 esetben 1 millió forintnál is több szerepel a delegáció fedélzeti ellátásánál. Van két darab 2 millió körüli tétel, és egy bő 5 milliós összeg is. A 11-ből 10 esetben a Külügyminisztérium volt az út megrendelője.
A delegáció fedélzeti ellátása Szijjártó Péter tavaly februári Kairó-Manáma útján volt a legdrágább: 5,5 millió forintba került, és még 6,8 millió volt az internetköltség. Tehát csak a delegáció étel- és italfogyasztása, valamint netezése 12,4 millió forintba került ezen az úton.
A Demokratikus Koalíció parlamenti írásbeli kérdésben vár választ arra Szijjártó Pétertől, hogy mi került több mint százmillió forintba az internetezésen a Magyar Honvédség repülőgépein utazgatva, továbbá mit evett és ivott, illetve mivel töltötte az időt a munkatársaival a magyar emberek kontójára 5 és fél millió forintért egyetlen repülőút alatt.
A magyar embereknek kijár a magyarázat arra, hogy mi szükség volt a hivatalos utakon ekkora luxusra és pazarlásra. Választ kell kapnunk arra is, hogy mi szükség volt ilyen mennyiségű, sokszor egzotikus országokba tett, kontinenseken átívelő magánrepülős utazásra, és ezeknek az utaknak mi volt a kézzel fogható céljuk és eredményük. Mára az Árnyékkormány maradt Magyarország egyetlen reménye arra, hogy a magyar emberek pénzéből a kormány egyetlen politikusa se utazgathasson a világban luxuskörülmények között.
- jelentette ki Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője.
30 évig nincs közünk Orbán luxusutazásainak adataihoz a kormány szerint
Nem akarják az orrunkra kötni, mennyi közpénzbe kerül a luxusfideszesek repkedése.
Novák is rákapott a különrepülő használatára, mióta köztársasági elnök lett
Novák Katalin köztársasági elnökként már tizennyolcszor utazott honvédségi "nemkormánygéppel", pedig alig több, mint fél éve van csak hivatalban.
Egy holdutazásra elég lenne, annyit repült idén Szijjártó
Kimaxolta a közpénzégetést a száguldó luxusminiszter, több, mint másfél milliárd forintunkba került eddig január óta.
Kövér is beszállt a luxusrepülőző fideszesek egyre népesebb mezőnyébe, és elég erősen indított
A Parlament házmestere nyolcvan millió forintért utazott az Ománi Szultanátusba, csak hogy megerősítse, hogy omán-magyar két jó barát és ötven arab testvérünknek budapesti ösztöndíjat ajánljon fel.