A miniszterelnök azt állította az Orbáninfón, hogy a fizetéseket meghatározó pedagógus-életpályamodell kialakítására a szakszervezetek tettek javaslatot. Az érdekvédelmi szervezetek szerint ez hazugság. Hát mi más is lehetne.
Olyat még nem láttam az elmúlt harminc évben, hogy az Akadémia nyílt törvénysértésre szólítsa fel a kormányt
– idézte a Telex Orbán Viktort a szerdai kormányinfóról. Így reagált a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedd délutáni állásfoglalására, amiben a szervezet kérte az elbocsátott tanárok visszahelyezését eredeti munkahelyükre.
A miniszterelnök szerint a Magyar Tudományos Akadémia azért buzdítja ezzel nyílt törvénysértésre a kormányt, mert a tanárokat a polgári engedetlenség miatt bocsátották el, ami egy törvénysértő cselekedet.
Orbán Viktor a kormányinfón arról is beszélt, hogy gyakran éri őket kritika a pedagógus-életpálya belső szerkezete miatt, de ezt szerinte nem ők, hanem a szakszervezetek határozták meg a 2010-es évek elején. A pedagógus-életpályamodellben az egyre magasabb kategóriák között szerinte jelentősen nő a bér, de a kezdőtanárok alacsonyabb fizetéssel indulnak. Szerinte ez a differenciált bérezés az oka annak, hogy belső aránytalanság van: elfogadhatatlanul alacsonyak a kezdő bérek, miközben a „vége felé a dolog kezd egész elviselhetővé válni”. A kormányfő szerint ezért a kezdő pedagógusoknál szükséges a béremelés.
A portál megkereste a pedagógus-szakszervezetek képviselőit is, hogy annak idején valóban az ő javaslatukra fogadta-e el a kormány a pedagógus-életpályamodell bérlépcsőit. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja a lapnak azt mondta:
Ilyen megállapodás nem volt, a köznevelési törvényt is egyeztetés nélkül vezették be.
Szerinte az sem igaz, hogy a bértáblában jelentős növekedés van, még a mesterpedagógusnak is garantált bérminimumra kell felhozni a fizetését. A legjobban a kutató tanárok keresnek, de ők nagyon kevesen vannak. Nagy az ő fizetésükre mondaná, hogy „viszonylag tisztességes”. Szerinte a pedagógus-életpályamodell bevezetése egyébként sem jelenti azt, hogy a kezdő tanároknak alacsony bért kellene adni.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szinténmegerősítette, hogy semmilyen egyeztetés nem történt:
Ez szemenszedett hazugság, semmiféle előzetes tárgyalásba nem vontak be minket.
Szerinte a kormány ezzel a kijelentésével csak a szakszervezetekre akarja kenni a problémát. Ha bevonták volna a jogszabály előkészítésébe a szakszervezeteket, nem kellett volna 2012-ben megalakítani az első sztrájkbizottságot. Az alelnök szerint a fő probléma, hogy az eredeti köznevelési törvény bérszámítási alapja a mindenkori minimálbér volt, és nem kellene alacsony bérekről beszélni, ha ez így maradt volna.
Viszont jelenleg is a 2014-es minimálbérhez vannak rögzítve a pedagógusbérek. Ha ez nem lenne, akkor ma kétszer annyit keresnének a pedagógusok.
Persze a pedagógusok sem csak az alacsony fizetésük miatt tüntetnek, az csak egy pontja a követeléseiknek. Emellett többek között szeretnék csökkenteni a munkaterheiket, és visszaállítani a sztrájkjogukat is. A tanárok, diákok, szülők kilenc pontban foglalták össze a közoktatás legsürgetőbb problémáit.
A kormány a 2013-ban megjelent hírek szerint a bértábláról tárgyalt még a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetével, az Oktatási Vezetők Szakszervezetével, Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetével, a Munkástanácsok Pedagógus Ágazatával. A Telex megkereste az ügyben az összes szervezetet, hogy megkérdezze, velük valóban egyeztetett-e a kormány a pedagógus-életpályamodell kialakításakor. Az Oktatási Vezetők Szakszervezete már megszűnt, így őket nem tudtuk elérni. De a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, Tóth József lapunknak ugyanazt mondta, mint a PDSZ és a PSZ képviselői,
Azaz nem tettek javaslatot a pedagógus-életpályamodell kialakítására, mert erre lehetőségük sem volt.
Megalázóan kicsi juttatással büntetik a tanárokat a rendőrtábornoki kioktatás után
Orbán Viktor hazudott: nem kell várni az Orbán-kormány miatt felfüggesztett európai uniós pénzekre, mert a magyar költségvetésben már bőven megvan a béremelés fedezete.
Pintér Sándor lemondását követeli a PDSZ a pénteki oktatásügyi eligazítást követően
A PDSZ továbbra is önálló oktatási minisztérium felállítását követeli, és azt, hogy a minisztérium élén hozzáértő oktatási szakember legyen. „Ön saját bevallása szerint az oktatáshoz nem ért – a mi véleményünk szerint az oktatásirányításhoz sem. Bizonyítják ezt az Ön által összehívott – hamisan – konzultációnak nevezett eseményen elhangzottak” – írták.
Amíg Orbán marad, addig marad a válság is - ellenzéki reakciók a kormányinfóra
Az Orbán-kormány miatt volt ez az év a legnehezebb a rendszerváltás óta Magyarországon, a kormányfő elvesztette az irányítást Magyarország sorsa felett, Magyarországnak felelős és hozzáértő kormányra volna szüksége - ilyen reakciók érkeztek ellenzéki oldalról a mai kormányinfón elhangzottakra.