Mert még nincsenek eléggé megszívatva a vendéglátósok a covid, a KATA kinyírása, az egekbe szökő energiaárak, az orbáni infláció és a forgalomcsökkenés után. A kiszolgálás szinte biztos, hogy lassabb lesz emiatt, de lesz olyan hely is, amelyik bezár, mert eddig bírta az üzemeltetője.
Július 1-jétől a büféknek, éttermeknek, cukrászdáknak, kávézóknak, italboltoknak, bároknak, szórakozóhelyeknek, gyorséttermeknek valós időben kell adatokat szolgáltatniuk arról, miből mennyit adtak el - tudta meg a Telex.
Az adatok a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz kerülnek (NTAK), de látni fogja azokat az adóhatóság és a statisztikai hivatal is. Mindez a digitalizáció korában nem tűnik lehetetlen feladatnak, de ahogy a legendás Diósdi Halsütő üzemeltetője a Telexnek elmesélte, a gyakorlatban mindez szinte lehetetlen:
Képzelje el, hogy déli 12 és 2 között, amikor fut a ház, a kezem zsíros, vizes, olajos, az egyikkel sütöm a halat, a másikkal veszem elő a krumplit, beszaladok a raktárba, próbálom a telefonos rendeléseket is kezelni, két sütésenként át kell szűrnöm a zsiradékot, és közben valós idejű adatokat kellene pötyögnöm valami informatikai eszközön. Nem túlzok, olykor 55-60 fokban.
Az intézkedést azzal indokolják, hogy a statisztikai adatok alapján jobban láthatóvá válik a turisztikai térségek, települések teljesítménye, és a naprakész információk alapján lehet fejleszteni az ágazatot. Nem utolsó szempont természetesen a turisztikai ágazat fehérítése sem.
Az adatszolgáltatási kötelezettség alól csak három kivétel van:
- a munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhelyek,
- rendezvényi (fesztivál) étkeztetés,
- illetve a mozgó vendéglátóhely (büfékocsi).
Rajtuk kívül azonban minden étterem, büfé, cukrászda, kávézó, italbolt, bár, zenés-táncos szórakozóhely, gyorsétterem számára kötelező a regisztráció, a termékkínálat rögzítése, majd a valós idejű adatszolgáltatás.
Lesz, aki bezár, mert már nem bírja, más csökkenti a kínálatot, hogy egyszerűsítse az adminisztrációt, más pedig majd kiírja majd, hogy elnézést, de ezért lett lassabb a kiszolgálás.
Ez a példa is mutatja, hogy nem az EU veszélyezteti a magyar emberek érdekeit, hanem maga a magyar kormány. Amelyik sokadjára hoz értelmetlen, az egész magyar gazdaságnak ártó rendeletet a mindenhatóságától megrészegülve.
- reagálta a hírre Donáth Anna, a Momentum uniós képviselője.
Nem elég, hogy tavaly kicsellóztak a katásokkal, még utólag is rájuk szállt a NAV a közpénzből gazdagodók helyett
A DK szerint elképesztő igazságtalanság, hogy miközben a milliárdos fideszes elit a törvények felett állva megúszhat minden visszaélést, addig a törvényesen működő magyar vállalkozásokat vegzálja az Orbán-kormány.