A delegáció számára világos volt: Magyarország a jelenlegi állapotában nem egy jól működő, jogállami, demokratikus piacgazdaság - írta a bizottság magyar tagja, Cseh Katalin.
Lezárult az uniós képviselőkből álló Költségvetési Ellenőrzési Bizottság budapesti munkája - erről a delegáció egyik magyar tagja, Cseh Katalin számolt be. A Bizottság, amelyet a jobboldali Európai Néppárt tagja, Monika Hohlmeier vezetett, azért érkezett Budapestre, hogy ellenőrizze, hogyan áll a jogállamisági mechanizmus Magyarországot.
Magyarország az első ország, ahol az Európai Bizottság kénytelen volt beindítani a jogállamisági eljárást, amelynek jól ismert eredménye az uniós források egy részének befagyasztása lett.
A küldöttség tagjai három napon keresztül folytatták a találkozókat az EU forrásainak kezeléséért, végrehajtásáért és ellenőrzéséért felelős érintettekkel. A bizottság tagjai igyekeztek minden oldalról tájékozódni: így találkoztunk a Fidesz-kormány képviselőivel, az ellenzék tagjaival, önkormányzatokkal, vállalkozásokkal, civil szervezetekkel és a sajtó munkatársaival is.
Minden találkozón egyetlen kérdés állt a középpontban: hogyan érhetjük el, hogy az uniós pénzek valóban eljussanak a magyar állampolgárokhoz, vállalkozásokhoz és régiókhoz átlátható, méltányos és pártatlan módon? Hogyan lehet biztosítani, hogy minden önkormányzat, állampolgár és vállalkozás egyenlő hozzáféréssel rendelkezzen az EU forrásokhoz, diszkrimináció és politikai elfogultság nélkül? A kérdések Magyarországon költőinek hatnak, de egyáltalán nem evidens, hogy egyelten szűk politikai klientúra osztogassa saját tagjai között az eurómilliárdokat. Mi több, ez ellentétes az uniós jogszabályokkal és szerencsére már a politikai akarattal is.
- írta a közös munkáról a momentumos EU-képviselő.
A Bizottság tagjai - ahogy ezt a jobboldali Monika Hohlmeier ma kiadott részletes sajtóközleménye is ismerteti - megdöbbenten vették tudomásul, hogy a felelős állami gazdálkodást (elvben) ellenőrző Állami Számvevőszék elnöke még csak meg sem próbált válaszolni azokra a Bizottság pályázati manipulációkkal, visszaélésekkel, csalásokkal kapcsolatos kérdéseire.
A Bizottság tagjai megdöbbentőnek tartják, hogy a kormány a kétharmados parlamenti többséggel visszaélve egyik napról a másikra fogad el olyan jogszabályokat, amelyek torzítják a piaci versenyt, hogy a kormányközeli üzleti körök komplett ágazatokat sajátítanak ki, és hogy a kormány rendszeresen megfélemlíti civileket, a “baráti” cégek versenytársait. Szintén sérelmezték, hogy a magyar állami hatóságok a vállalkozásokat vegzálják és diszkriminatív ellenőrzésekkel, büntetőadókkal, betarthatatlan szabályokkal torzítják a piaci versenyt.
Számomra meglepő volt, hogy a fentiek ellenére egyes kormánypárti képviselők még azt várták el, dícsérjék meg a magyar kormányt, amiért néhány törvényt módosított az uniós kéréseknek megfelelően. Ez utóbbi számomra nagy siker, hiszen Brüsszelből, az én munkámnak is köszönhetően sikerült valamivel demokratikusabbá tennünk Magyarországot (megerősítve például a bíróságok függetlenségét), ugyanakkor a delegáció számára világos volt: Magyarország a jelenlegi állapotában nem egy jól működő, jogállami, demokratikus piacgazdaság.
- jelentette ki Cseh Katalin, aki így zárta beszámolóját:
Az Európai Parlament célja, hogy az uniós pénzek kedvezményezett üzleti körök, kormányközeli milliárdosok helyett magyar emberekhez jussanak el. Akkor fogják támogatni az uniós források felszabadítását, ha ezt legalább többé-kevésbé biztosítottnak látják. Jelenleg sajnos aligha ez a helyzet.
EP-képviselők jönnek Magyarországra EU-s pénzek felhasználását és a jogállamiságot vizsgálni
A képviselők az állami vezetők mellett találkoznak Karácsony Gergellyel és oknyomozó újságírókkal is. Megfigyelőként a delegáció tagja lesz a momentumos Cseh Katalin és a DK-s Rónai Sándor.
Karácsony Gergely: a főváros számára élet-halál kérdése, hogy hozzájuthasson az uniós forrásokhoz
A magyar jogállamiságot vizsgáló uniós küldöttség kíváncsi volt a fővárosi önkormányzat véleményére is az európai uniós források magyarországi felhasználásával és a jogállamisági kérdésekkel kapcsolatban.
Kiakadt a neves amerikai showman Orbán húzásain, amelyekkel Cseh Katalin szembesítette
Jon Stewart nem akarta elhinni, hogy Orbán még hatalmon lehet 40%-os élelmiszerár-infláció mellett.